Vuosikokous 18.11.2023

Vuosikokous pidettiin Juhlan Paikassa Ilmarisenkadulla. Osallistujia oli paikalla reilut kolmekymmentä kokoustajaa. Kokous avattiin lasien nostolla Moillard Beaujolais-Villages Nouveau 2023 viinillä.

Kokouksen puheenjohtajan, sihteerin ja kahden pöytäkirjantarkastajan valinnan jälkeen, puheenjohtaja kävi läpi toimintakertomuksen ja esitteli tilinpäätöksen, jonka jälkeen rahastonhoitoja esitteli toiminnantarkastajien lausunnon. Todettiin, että klubin jäsenmäärän kehitys on jatkunut hyvänä. Kauden 2024 puheenjohtajaksi valittiin Kalle Lahtinen. Johtokunnan jäseniksi valittiin kolme jäsentä, erovuoroisten tilalle (Pirjo Harvia, Annaleena Heiskanen ja Pertti Korpimäki). Kauden 2024 teemana on 35-vuotta Viiniklubia ja järjestetään Viiniklubin 35-vuotisjuhla sekä viinimatka ulkomaille, järjestelytoimikuntaan valittiin: Jorma Soisalo, Annaleena Heiskainen, Jorma ”Joppe” Hirvikoski ja Kalle Lahtinen. Toimintavuonna järjestetään 10-11 maistelua. Talousarvio vahvistettiin ja yhdistyksen jäsenmaksu on kaudella 2023 35 euroa jäsenelle ja 150 euroa kannatusjäsenelle. Jäsenmaksulaskut lähetetään joulu-tammikuussa 2023-2024.

Vuoden 2023 viinilistatoimikunta teemana oli after work. Jyväskylän paras viinilista 2023 on ravintola Harmoonin lista.